Ukrayna Üzerine Tarafların Strateji ve Hedefleri

Okuyucu

Rusya, ABD, Avrupa ve NATO açısından Ukrayna meselesindeki stratejileri ve hedefleri net bir biçimde yazacağım.

Rusya’nın stratejisi: Kırım’ı Rus toprağı yapmak, SSCB nüfuz alanını tekrar elde etmek.

Batı’nın stratejisi: Ukrayna’yı demokratik bir ülke olarak bünyeye almak ve Avrupa’nın güvenliğini sağlamlaştırmak.

Bu aşamada Rusya’nın öne çıkan hedeflerini not edelim: Kırım’ı ilhak ettiğine göre bu aşamada Ukrayna’nın NATO’ya ve Avrupa’ya entegrasyonunu engellemek. Bunun için NATO’yu ve ABD’yi saldırgan gösterir türden sert dili kullanmak, Avrupa’nın güvenliği açısından bölge ülkeleri olarak kendi aralarında çözülmesi gereken sorunların olduğunu göstermek.

ABD’nin ve NATO’nun hedeflerini aynı şekilde not edelim: Ukrayna’yı koruyacak askeri gücü bölgeye yığmak, bunu sağlamak için Rusya’nın saldırganlığını işaret etmek, Rusya geri adım attığında (saldırmama konusunda güvence verdiğinde ve bölgeden asker çekmeye başladığında) NATO üyeliği kararını almak.

Avrupa’nın hedefi ise şöyle: Avrupa güvenliğinin temel ilkelerini desteklemek ve Rusya’nın gerilimi düşürmesini sağlamak. Ukrayna’nın kendilerine yaklaşmasını desteklemeye devam etmek, Rusya kaynaklı gerginlik düştükçe verilen desteğin gücünü ve entegrasyon girişimlerini artırmak.

Bu gerilimde asıl mesele ne, son olarak bu hususa gelelim: Prof. Michael McFaul diyor ki; “Putin için gerçek tehdit, Ukrayna’nın uzak bir gelecekte NATO üyeliği değil, bugün Ukrayna demokrasisi.”

Ben de bu fikri savunanlardanım. Size bunun anlamını başka bir yazı ile geniş biçimde açıklayacağım. Bir ipucu vereyim, eğer bugün Ukrayna, Gürcistan, Moldova, yarın Rusya’nın kendi iç meselesi, yani Oligarşik Kapitalist çıkarların kayba uğraması söz konusudur. Asıl güç mücadelesi denklemleri ancak böyle görülürse rasyonel bir açıklama söz konusu olur.

Şu ana kadar Batı tarafı neleri tamamladı? Bölgeye asker yığdı, yeni silah sevkiyatları ve eğitimler devam ediyor. AGİT, AB, NATO toplantıları tamamlandı. Ukrayna ve NATO Bilgi Sistemleri entegrasyonu tamamlandı. Bu demek oluyor ki Komuta Kontrol sistemleri (C4ISR) çalışmaktadır. Rusya ile gerilimi azaltma kapısı aralandı, diplomasi mesajları verildi. Şimdi sıra ekonomik yaptırımlarda. Öncelik Ukrayna’daki Rus yanlıları olacak, yaptırımlar buradan itibaren geliştirilecek…

Takip ölçeklerimiz neler olmalı? 1) Ukrayna’nın NATO’ya ve AB’ye dahil olma zamanın öne alınıp alınmayacağı. 2) Tarafların Kırım’ın statüsü üzerine karşılıklı bir anlaşmaya varıp varamamaları. 3) Rusya’nın bölgeden asker çekip çekmeyeceği.

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

1 Comment

  1. AB kendi çıkarlarını korumaktadır. Ukrayna ‘nında Türkiye gibi sadece tampon bir ülke olarak NATO’ya alınma ihtimali olabilir. Aslında Amerika AB.yi ekonomik olarak iyice kıskacına alma projesidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

ABD ve Rusya Arasında Stratejik Diyalog

DİĞER YAZI

Vizyon, Strateji ve Politika

Politika 'ın son yazıları

Çin Balonu

Geçtiğimiz hafta Çin'e ait bir balonun ABD hava sahası üzerinde uçması hadisesini izledik. Bu olay Çin'in

Konsolosluk Kapatma

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bazı ülkelerin konsolosluk kapatmaları ile ilgili konuyu Psikolojik Harp olarak niteledi, ilgili

Pivot Türkiye

ABD’den propaganda mermisi taşıyan politik silahlarla yaylım ateşi açılmak suretiyle Türkiye’nin NATO müttefikliği ve bu anlamda

Jeopolitik Köprü

Bu makale bir Almanya Şansölyesi Olaf Scholz eleştirisidir. Karizmatik lider Angela Merkel’den sonra kendinden belli oranda