neden-iraktayiz
Neden Irak'tayız?

Neden Irak’tayız?

Okuyucu

Aslında soru tam olarak şöyle, neden Irakta’yız ve buna kimse ses çıkarmıyor? Bu garip değil mi? Suriye ve Libya’ya askerimizi gönderdiğimizde veya burada bir harekat düzenlediğimizde içeriden ve dışarıdan karşı sesler yükseliyor, ama aynı sesler her nedense Irak bahsi geçince ses çıkarmıyor. Bana bir hayli garip gelen bir soru bu!

Türkiye Saddam döneminde de Irak’ta oldu, Birinci Körfez Savaşı zamanından bu yana sürekli Irak topraklarında askeri harekat yapıyor, dün gece yarısı da Pençe Kartal (PençeKartal) Harekatı gerçekleştirildi ve belki devam edecek, ama muhalefet dahil herkes sus pus veya en azından bir ses çıkarmamayı tercih ediyor.

Irak ‘geçerli’ bir terör sahası mı? Türk askerinin Irak’ta bulunması belli muhalif çevrelerce alışılagelen biçimde eleştirilmesi gereken bir durum olmayı hak etmiyor mu? Eğer kanı buysa, neden böyle düşünülüyor, sebep ne? Irak’ta olanlar terör hadisesi olarak kabul ediliyor da Suriye ve Irak’takiler edilmiyor mu? Kanımca mantıken ters olan bazı noktalar var.

Irak bir petrol ülkesidir. Evet, bu Mezopotamya’nın kadim ülkesi, Batı dünyası ve bunun uzantısı terörle iltisaklı içerideki kesimler tarafından dile getirilmeyen bazı tarafları var ve bunlar hiç de yabana atılır cinsten konular değil. Irak’ın ‘Mezopotamyalılık’ gerçeğini ya görmüyorlar ya da açıkça dile getirmiyorlar. Ama bunlar bilinçlerinde Irak’ın her noktasının bir petrol kaynağı ve kazanç noktası olduğunu biliyorlar. Her ne olursa olsun, hemen herkes kendi çıkarı gereği düşünüyor olmalı, muslukların kapanmamasını istiyorlar herhalde.

Türkiye ise bütünüyle terörle mücadele ediyor. Petrolle veya başka çıkarcı konularla ilgilenmiyor. Sadece terör! Böyle mi olmalı? Mesele neden Musul ve Kerkük ile ilişkilendirilmiyor? Bunun zamanı gelmedi mi?

Türkiye gibi Irak ile ilgili güçlerce terörle ciddi ölçekte mücadele eden başka unsur neden çıkmıyor? PKK korunuyor. Bir süre DAEŞ’in büyümesine ve yayılmasına müsaade edildi. Bir tek mezhep savaşı devam etsin istendiğinden olsa gerek, İran unsurları provoke ediliyor. Irak topraklarında sürekli ‘İran’ denmesine müsaade ediliyor, ama asıl sorunu omuzlayan konumundaki Irak vatandaşı bile olup biteni görmezden geliyor. Sokağa çıkma nedenleri işsizlik ve rüşvet oluyor. Hadi bıraktım terörle mücadele aklı ve cesareti içinde olmayı, neden Türkiye buraya girdiğinde belli çevrelerce alışılagelen tonda bir ses çıkmıyor? Çelişkili bir durum değil mi bu konular?

Eminim ki yarın Türkiye Kuzey Irak’ta Musul ve Kerkük’te hukuki hakları için bir uluslararası mahkeme yolunu açsın, bu tarz söylemleri yüksek sesle dillendirsin, derhal görürüz, hem içeriden hem de dışarıdan, ne işiniz var Irak’ta diye. İsterseniz deneyin!

Türkiye’nin Girit ile ilgili nasıl ki hukuki hakları var deniyor (bence de öyledir,) bundan daha haklı sebeplerle ifade edililebilir ki, Türk Milleti’nin Musul ve Kerkük’te uluslararası hukuka dahil araştırılması gereken birçok hakkı var.

Türkiye desteğiyle Irak kuzeyinde gelişme imkanı bulmuş, ama sonra ABD politikaları ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ismiyle neredeyse özerk bir yapı halini almış Barzani güçleri (KDP), PKK, Talabani güçleri (KYB) ve Bağdat Yönetimi ile mücadele ediyorken, ilk olarak Kerkük’teki tapu dairesini ateşe vermiş idi. Neden? Türkler (Batı bu kesime kasıtla Türkmen dese de özbeöz Türk milletinden bahsediliyor, bu kardeşlerimizin Gaziantepli kardeşlerimizden hiçbir farkı yoktur,) ileride Barzani tarafına karşı hukuki anlamda hak ifade edemesinler diye. İleride denen o zaman ne zaman gelecek dersiniz? Hak yerini bulmayacak mı?

Ben sadece soruyu soruyorum, neden Irak’tayız diye. Cevap terör için oluyor. Terörist kim? Irak ve Türkiye’de PKK, Suriye’de PYD/YPG ve SDG, İran’da bugün PJAK, sonra ne olur belirsiz… Hepsi aynı teorik altyapı ve motivasyonla ortaya sürülmüş tek bir projenin ifadesidir. Bu cevap bile size farklı bir anlamı işaret etmiyor mu? Neden Irak’ta PKK başka bir isimle anılmıyor? Proje bu da ondan!..

Bundan böyle Türkiye olarak şunu ortaya sürelim:

  • PKK, yerel değil, bölgeselliği de aşmış, uluslararası bir terör örgütü olmuştur. Türkiye’yi bölme amaçları tükenmiştir. Türkiye’deki PKK’lı sayısı 500 civarındadır ve halkın desteği yoktur. Bazı maşa konumundaki uzantıları kendilerince siyaset yapmanın peşinde görülmektedir. Eğer PKK’lılar bölücülük yapacaklarsa bu amaçları için Irak, Suriye (PYD/YPG) ve İran’da (PJAK) birer misyon üslenebileceklerdir. Ama daha önemlisi PKK kamplarında bugün ABD’de dahi görülen bazı (ANTIFA) terör örgütlerinin eğitimleri verilmektedir. Bu nedenle bundan böyle bir uluslarası suç mekanizmasından bahsedilmelidir. Dolayısıyla terörle mücadele etmeye yönelmiş uluslararası sistemler ve kurumlar bu durumu bundan böye bu şekilde değerlendirmelidir. (Örneğin NATO bu anlamdaki bir terör örgütü olan PKK’ya yönelik bir planı onaylasa, iyi olur.)
  • Türkiye, Irak toprakları dahil, bölgesinde (örneğin Suriye’de) uluslararası terör örgütleriyle ve bu örgütle doğrudan iltisaklı olan ülke ve güçlerle mücadele eden bir ülkedir.
  • Türkiye, her ne olursa olsun, Irak’ta, Suriye’de ve başka yerlerde, bölgesel istikrar ve terörle mücadele için, hatta insan hak ve özgürlüklerini korumak için fedakarca görev üslenmektedir.
  • Türklerin Musul ve Kerkük’te ejdadına ait miras kalmış mülkleri ve payı vardır.

İlk planda bunları önermekteyim. Birinin ucundan tutulsa büyük bir kazanım olur diye düşünmekteyim.

Neden Irak’tayız? Size söyleyeyim, terörle ilgili mücadelede uluslararası ve insana dair olan çabaları biliyoruz zaten, işaret ettiğim gibi. Ancak bundan sonra Irak’tayız ve asıl amacımız ABD, İngiltere, Fransa, İran, İsrail ne diyorsa biz de aynını söylüyoruz. Hem onların hepsinden çok hakkımız ve hukukumuz var. Oldu mu? İtiraz var mı?

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

İdlib’de Ateşkes İhlali mi?

DİĞER YAZI

Paralı Askerler

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak