yeni-anayasa-icin-cumhur-ne-diyor
Yeni Anayasa İçin Cumhur Ne diyor?

Yeni Anayasa İçin Cumhur Ne diyor?

Okuyucu

12 Eylül’den bu yana Anayasa sorunumuz var mı? Evet. Anayasa’da değişiklikler yapıldı mı? Evet. Şu an “milletin anayasası” diye tamamen yeni bir metnin kaleme alınması isteniyor mu? Evet. Kanunların da buna göre düzenlenmesi gerekiyor mu? Evet.

Cumhur soruyor, yaklaşık 10 yıldır, TBMM’nde neden yeni bir anayasa yazma sorunu var? Sorun ne; politika mı, politikacı mı? Eğer bu bir manevra savaşı sonucu ortaya çıkacak ve zorlamanın ürünü olacak bir metin ise şu bilinsin; millet bundan tedirgin olur.

Millet adına konuşanlara cumhurun kendisinin son bir önerisi var: Değil mi milletin anayasasından bahsediliyor, o zaman politikacılar şapkalarını çıkarsınlar, kurucu bir mecliste yeni anayasayı cumhurun kendisi yazıyor, diye düşünsünler. Önyargılı biçimde politika şapkası giymişler bu işe karışmasınlar, bu kesim kenarda tutulsun. Meclis başkanı bu işte nerede duruyor? Kurucu meclis başkanı gibi davransın. Bir kez daha, olmazsa bir kez daha… Herşeyden önce meclisin gücü esas alınsın. Tamamıyla yansız bir anayasayı cumhur yazsın, mevcut vekillerin maharetiyle. Mevcut vekiller kendilerini kurucu olarak addetsin. Olamaz mı?

Millet ne diyor? “Cumhurun bir önyargısı yok. Cumhur çözüm derdinde. Cumhur isterse sistemi de değiştirebilir. İsterse AB’nin müktesebatını da göz önünde bulundurabilir. İsterse eşitlik, özgürlük ve kapsayıcılık konularında kimsenin aklına gelmeyecek çözümleri dahi bulabilir. O vakit bırakın şu konuyu cumhurun öznesine!..” Esasen böyle diyor. Millet, TBMM’nin tıpkı kurucu meclis vicdanıyla çalışılmasını istiyor.

Bugüne kadar bu işi “vekiller” yapamadılar. Peki, “asiller” yapabilirler mi? Bir başkansız olmaz! Meclis varken başka meclis olmaz. Meclisin başı varken başkası olmaz. Millet istikrar, sorumluluk, çözüm ister. Bahane istemez. Cumhurun bir başkanı varken başka başkan olmaz. Millet, “Bu bir kabile devleti değil!” sözünün arkasında, herkesin böyle düşündüğünden emin olmak ister. “Kurucu meclis gibi” demek, bu demek! Asiller, vekilleri atadı bir kere; bu çocuk oyuncağı değil. Devleti bozup tekrar kurmak diye bir şey olamayacağına göre olan bu, katılım tam olsun, milletin içinden çok temsilci alınsın, teknokratlar da duruma dahil olsun, son kez bir adım daha atılsın.

Cumhur görev verdi, eksiksiz sadakat ister.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Amerika ile Politika

DİĞER YAZI

Hedefler ve Endişeler

Politika 'ın son yazıları

Çin Balonu

Geçtiğimiz hafta Çin'e ait bir balonun ABD hava sahası üzerinde uçması hadisesini izledik. Bu olay Çin'in

Konsolosluk Kapatma

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bazı ülkelerin konsolosluk kapatmaları ile ilgili konuyu Psikolojik Harp olarak niteledi, ilgili

Pivot Türkiye

ABD’den propaganda mermisi taşıyan politik silahlarla yaylım ateşi açılmak suretiyle Türkiye’nin NATO müttefikliği ve bu anlamda

Jeopolitik Köprü

Bu makale bir Almanya Şansölyesi Olaf Scholz eleştirisidir. Karizmatik lider Angela Merkel’den sonra kendinden belli oranda