yeni-anayasa-icin-cumhur-ne-diyor
Yeni Anayasa İçin Cumhur Ne diyor?

Yeni Anayasa İçin Cumhur Ne diyor?

17 Şubat 2016
Okuyucu

12 Eylül’den bu yana Anayasa sorunumuz var mı? Evet. Anayasa’da değişiklikler yapıldı mı? Evet. Şu an “milletin anayasası” diye tamamen yeni bir metnin kaleme alınması isteniyor mu? Evet. Kanunların da buna göre düzenlenmesi gerekiyor mu? Evet.

Cumhur soruyor, yaklaşık 10 yıldır, TBMM’nde neden yeni bir anayasa yazma sorunu var? Sorun ne; politika mı, politikacı mı? Eğer bu bir manevra savaşı sonucu ortaya çıkacak ve zorlamanın ürünü olacak bir metin ise şu bilinsin; millet bundan tedirgin olur.

Millet adına konuşanlara cumhurun kendisinin son bir önerisi var: Değil mi milletin anayasasından bahsediliyor, o zaman politikacılar şapkalarını çıkarsınlar, kurucu bir mecliste yeni anayasayı cumhurun kendisi yazıyor, diye düşünsünler. Önyargılı biçimde politika şapkası giymişler bu işe karışmasınlar, bu kesim kenarda tutulsun. Meclis başkanı bu işte nerede duruyor? Kurucu meclis başkanı gibi davransın. Bir kez daha, olmazsa bir kez daha… Herşeyden önce meclisin gücü esas alınsın. Tamamıyla yansız bir anayasayı cumhur yazsın, mevcut vekillerin maharetiyle. Mevcut vekiller kendilerini kurucu olarak addetsin. Olamaz mı?

Millet ne diyor? “Cumhurun bir önyargısı yok. Cumhur çözüm derdinde. Cumhur isterse sistemi de değiştirebilir. İsterse AB’nin müktesebatını da göz önünde bulundurabilir. İsterse eşitlik, özgürlük ve kapsayıcılık konularında kimsenin aklına gelmeyecek çözümleri dahi bulabilir. O vakit bırakın şu konuyu cumhurun öznesine!..” Esasen böyle diyor. Millet, TBMM’nin tıpkı kurucu meclis vicdanıyla çalışılmasını istiyor.

Bugüne kadar bu işi “vekiller” yapamadılar. Peki, “asiller” yapabilirler mi? Bir başkansız olmaz! Meclis varken başka meclis olmaz. Meclisin başı varken başkası olmaz. Millet istikrar, sorumluluk, çözüm ister. Bahane istemez. Cumhurun bir başkanı varken başka başkan olmaz. Millet, “Bu bir kabile devleti değil!” sözünün arkasında, herkesin böyle düşündüğünden emin olmak ister. “Kurucu meclis gibi” demek, bu demek! Asiller, vekilleri atadı bir kere; bu çocuk oyuncağı değil. Devleti bozup tekrar kurmak diye bir şey olamayacağına göre olan bu, katılım tam olsun, milletin içinden çok temsilci alınsın, teknokratlar da duruma dahil olsun, son kez bir adım daha atılsın.

Cumhur görev verdi, eksiksiz sadakat ister.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

amerika-ile-politika
ÖNCEKİ YAZI

Amerika ile Politika

hedefler-ve-endiseler
DİĞER YAZI

Hedefler ve Endişeler

Politika 'ın son yazıları

18 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
66 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
77 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme